Close

Nadstandardní vakcinace

Většina z vás má jistě svého psa řádně naočkovaného v rámci základního očkovacího schématu proti vzteklině (to je ze zákona povinné) a proti skupině takzvaných „infekčních nemocí“ (zahrnují psinku, parvovirózu, infekční zánět jater, parainfluenzu a leptospirózu). Existují ale i nadstandardní vakcíny, doporučitelné například pro určitou skupinu zvířat.

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. V Praze a okolí je nakaženo až 20% klíšťat. Borelióza se projevuje kulháním, bolestivostí a otokem jednoho nebo více kloubů. Může se objevit i horečka, apatie a nechutenství. Vzhledem k sezónnímu výskytu klíšťat je vhodné začít s vakcinací v období zimních měsíců.

Tetanus je závažné onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Vyskytuje se častěji u pracovních a loveckých plemen, u německých ovčáků a u psů, kteří se pohybují v blízkosti koní. Typickými příznaky jsou toporná chůze, zvrásněná napjatá kůže, křeče. Po prvním přeočkování po 3 týdnech se následující vakcinace provádí po dvou letech.

Psincový kašel (tzv. Infekční laryngotracheitida) se projevuje záchvatovitým kašlem až dávení. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy, případně jejich sekrety. Vakcinace je doporučitelná pro psy náchylné k dýchacím onemocněním (brachycefalická plemena, tj. plemena se zkrácenou čenichovou partií), dále pro starší psy a pro ty, kteří chodí na výstavy, různé závody, cvičáky a podobně.

Zainvestujte do zdraví svých zvířat, vakcinace stojí jistě méně než následná léčba.