Close

Čištění zubů ultrazvukem

Některá plemena psů jsou predisponována ke zvýšenému ukládání zubního kamene. V naší praxi se s tím často setkáváme například u plemen jorkšírský teriér, čivava, pražský krysařík, shi-tzu, vipet a podobně. Tvorba zubního kamene začíná jako plak na povrchu zubu, který následně mineralizuje. V zubním kameni se nachází velké množství bakterií. To má za následek nepříjemný zápach z tlamy. Bakterie také způsobují zánět dásní (gingivitis) a mohou se dostávat do krevního oběhu a poškozovat jiné vnitřní orgány.

Odstraňování zubního kamene ultrazvukem probíhá v celkové sedaci, proto je před zákrokem nutná hladovka. Zubní kámen je důkladně odstraněn a je zkontrolován stav zubů. Pokud mají některé zuby příliš obnažené kořeny a kývají se, je nutné jejich vytržení. Po odstraňování zubního kamene ultrazvukem jsou na povrchu zubu drobné škrábance, které podporují další ukládání plaku a tvorbu zubního kamene. U nás zuby po vyčištění i leštíme! Díky tomu se zubní kámen usazuje pomaleji a tím se prodlužuje doba, kdy je nutné podstoupit další ošetření.

Po vyčištění zubů ultrazvukem je samozřejmě důležitá následná prevence. Nejefektivnější je každodenní domácí čištění zubů kartáčkem se speciální zubní pastou. Jedná se o zubní pastu přímo pro zvířata (lidskou raději nepoužívejte, dráždí žaludek a zvířata mentolovou chuť zrovna neocení). Pasta obsahuje enzymy, které usnadňují odbourávání plaku. Pokud si vaše zvířátko opravdu nenechá sáhnout do tlamy, zkuste například prášek z mořské řasy, který se jednoduše nasype na krmivo. Kromě zpomalení ukládání zubního kamene také omezuje zápach z tlamy. Dále můžete vyzkoušet přípravek do pitné vody. Vše u  nás seženete za rozumné ceny.